Save to shopping list
Create a new shopping list
Safe shopping
Idosell security badge

3D MODELS FROM DRONES - SEE THE RESULTS OF WORK OF PHOTOGRAMMETRY SPECIALIST

2021-02-12
3D MODELS FROM DRONES - SEE THE RESULTS OF WORK OF PHOTOGRAMMETRY SPECIALIST

W ten niełatwy, zimowo-pandemiczny czas chcielibyśmy czasem gdzieś uciec, wyjechać – ale w związku z okolicznościami, często jest to niemożliwe. Więc czemu nie udać się na małą wirtualną podróż i zwiedzanie? Dzięki technologii ortofotograficznego modelowania 3D teraz jest to możliwe.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś jak wygląda praca specjalisty od ortofotografii, to w tym krótkim artykule możecie zobaczyć jak wyglądają owoce takiej pracy. Przedstawiamy poniżej modele 3D stworzone przez Konrada Malca, doświadczonego „droniarza” i wieloletniego, szczęśliwego posiadacza drona Yuneec H520. Modele te powstały głównie na podstawie zdjęć zrobionych właśnie przez tego sześciowirnikowca.  

 

 

Jak powstają takie modele? W uproszczeniu można to opisać w następujący sposób. Zdjęcia zrobione w czasie nalotu „skanującego” importowane są do programu do fotogrametrii (w poniższych przypadkach przeważnie Agisoft Metashape), gdzie komputerowe algorytmy analizują obrazy i znajdują punkty wspólne pomiędzy zdjęciami. Dzięki informacjom zawartym w metadanych zdjęcia (EXIF), m.in. wysokości i położenia geograficznego drona w czasie wykonania zdjęcia, program może dalej określić pozycję geograficzną poszczególnych punktów na zdjęciach. Na tej podstawie powstaje trójwymiarowa chmura punktów. Chmurę następnie się czyści z artefaktów, czy niepoprawnie rozpoznanych/rozmieszczonych punktów. Większość programów do fotogrametrii daje takie możliwości, ale wielu specjalistów woli do tego użyć specjalnego, dedykowanego oprogramowania. Następnie na poprawioną chmurę punktów nakłada się ciągłe tekstury, pochodzące ze zdjęć, tworząc w ten sposób model 3D. Proste, prawda? :)

Zapraszamy do zapoznania się z modelami wykonanymi przez Konrada, które umieszczamy poniżej wraz z jego uwagami. Aby zobaczyć model kliknij na link prowadzący do strony sketchfab, która umożliwia oglądanie ich w pełnej krasie. Pamiętajcie o klikaniu na adnotacje na modelach – znajdziecie tam więcej informacji o danym obszarze lub o modelu.  

1) Model pałacu w Narolu. Model zrobiony ze zdjęć wyłącznie dronowych, w trudnych warunkach oświetleniowych (nisko stojące, ostre słońce). Aby bryła pałacu była głównym obiektem, musiałem nieco pobawić się chmurą, ale efekty chyba są takie, jakie być powinny (3 poziomy gęstości chmury; najrzadszy - grunt, średnia - roślinność, najbardziej gęsta - budynki)

Link do modelu 3D: https://skfb.ly/6R68M 

2) Model Winnicy Zamojskiej. Dane pozyskane jeszcze w 2018 roku, stąd nie obejmują całego aktualnego areału. Ale tu najważniejsze jest, że chmura została pokolorowana w oparciu o wartości wskaźnika wegetacyjnego EVI (do zebrania obrazów wielospektralnych posłużyła kamera Micasense RedEdge-M) i zwizualizowana w 3D. Wartości te dotyczą wyłącznie winorośli (resztę odfiltrowano i pozostawiono je w kolorach naturalnych).

Link do modelu 3D: https://skfb.ly/6YKuY

3) Model 3D rezerwatu leśnego. Ogólnie rzecz ujmując z danych RGB zrobiłem wizualizację kondycji drzewostanu, gdzie intensywny kolor czerwony zaznacza nie tylko osłabione drzewa (część rezerwatu zlokalizowana jest na mokradłach) ale również zaatakowane przez kornika.

Link do modelu 3D: https://skfb.ly/6Y6QX

Jeśli jesteście zainteresowani zgłębieniem tematu fotogrametrii, to w naszej ofercie oprócz specjalistycznych dronów do tego przeznaczonych znajdziecie także szkolenia prowadzone przez nikogo innego jak właśnie Pana Konrada. Zapraszamy!

Show more entries from February 2021

Recommended

Yuneec H520 with E90 camera

Yuneec H520 with E90 camera

2 339,54 € net/1szt.2 877,64 € incl. VAT/1szt.
Kamera multispektralna Micasense RedEdge-MX

Kamera multispektralna Micasense RedEdge-MX

5 572,89 € net/1szt.6 854,65 € incl. VAT/1szt.
Yuneec H520E RTK drone

Yuneec H520E RTK drone

4 669,42 € net/1szt.5 743,39 € incl. VAT/1szt.
pixel