Drony i akcesoria – co warto wiedzieć?
Samoloty - Skrzydła - UAV
Samoloty UAV nie posiadają wielkiej zalety multikopterów, jaką jest możliwość pionowego startowania i lądowania, ale w zamian oferują użytkownikowi większą prędkość przelotową, a co się z tym wiąże, także większy zasięg. Dzięki temu doskonale sprawdzają się przy profesjonalnym mapowaniu terenów o dużej powierzchni.
Z urządzeń tych korzysta się także w ramach poszukiwań zaginionych osób i zwierząt, obserwacji detektywistycznych, monitoringu lasów i użytków rolnych, nadzoru budowlanego, a także obserwacji katastrof lądowych.
Mocną stroną tych urządzeń jest ich nieskomplikowana budowa i relatywnie łatwe sterowanie, dlatego mogą z nich korzystać także osoby o mniejszym doświadczeniu. Masa tych modeli jest niewielka, co ułatwia transport. Każdy model posiada także wysokiej jakości kamerę oraz zaawansowany system sterujący. Bezpieczeństwo prezentowanych poniżej samolotów UAV jest gwarantowane przez trwałe ramy oraz spadochrony, które umożliwiają lądowanie w wybranym miejscu.
|Samoloty - Skrzydła - UAV - zobacz ofertę|
Minikoptery
Mikrokoptery cechują się niewielkimi rozmiarami, dynamiką, dużą zwrotnością oraz wysoką prędkością przelotową. Mogą być wykorzystywane jako drony wyścigowe, pozwalają też na wykonywanie powietrznych ewolucji. Są to bez wątpienia drony przeznaczone dla miłośników mocnych wrażeń.
Za inspirujący przykład możliwości tych urządzeń posłużyć może model Walkera Runner 250. Obraz nagrywany przez wysokiej jakości kamerę jest transmitowany w czasie rzeczywistym do okularów video Google 2, bez opóźnień nawet przy dalekim zasięgu. Drgania nagrań są eliminowane przez płytkę antywibracyjną. Pilot czuje się tak, jakby sterował minikopterem od środka. Dzięki bardzo lekkim, a równocześnie wytrzymałym ramom, minikopter ten bardzo dobrze znosi twarde lądowania. Budowa ramy jest modułowa, co znacząco zmniejsza koszty napraw w przypadku poważniejszej kraksy. Orientację w locie ułatwiają tylne i przednie lampy LED.
Pomimo niewielkich rozmiarów jest to bardzo zaawansowany technicznie sprzęt, który zadowoli nawet najbardziej wymagających miłośników podniebnych akrobacji.
Kamery
Kamera to oczywiście jeden z kluczowych elementów wyposażenia każdego drona. W naszej ofercie znajdą Państwo kamery w bardzo szerokim przedziale cenowym, przy czym nawet te najtańsze mają naprawdę duże możliwości.
O ile za stabilność obrazu odpowiada głównie rama drona oraz mocujący do niej kamerę gimbal, o tyle jakość nagrania zależy przede wszystkim od parametrów samej kamery: maksymalnej rozdzielczości oraz liczby klatek na sekundę. Warto pamiętać o tym, że z uwagi na działanie w specjalnych warunkach, parametry te muszą być wyższe niż te, do których przyzwyczailiśmy się oceniając kamery w smartfonach czy tabletach.
Prezentowane poniżej kamery bardzo różnią się pod względem specyfikacji, w związku z czym każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeżeli szukamy prostych rozwiązań, zwróćmy uwagę na model FPV Walkera iLook HD 5.8Ghz, wyróżniający się wbudowanym nadajnikiem. Jeżeli oczekujemy obrazu w bardzo wysokiej jakości, przyjrzyjmy się kamerze GoPro Hero 4 Black.
Akcesoria
Entuzjaści dronów z pewnością zgodzą się, że przyjemność z tego hobby można czerpać nie tylko przez samo latanie, ale także przez rozbudowywanie własnego bezzałogowego obiektu latającego. Poniżej prezentujemy bogatą kolekcję akcesoriów, które pozwolą zwiększyć możliwości Państwa modelu, wymienić w nim uszkodzone części lub ułatwić sterowanie: urządzenia odpowiadające za transmisję sygnału, walizki, gimbale, ładowarki, okulary video, trackery GPS, uchwyty na tablety, komputerowe symulatory lotów i wiele, wiele innych.
Na szczególną uwagę zasługują tu okulary video FPV, które pozwalają się pilotowi poczuć tak, jakby siedział wewnątrz sterowanego przez siebie drona; profesjonalne walizki zabezpieczające nasz sprzęt latający podczas transportu przed uszkodzeniem oraz zgubieniem drobnych elementów; a także ręczny gimbal Walkera HF-G3, który umożliwia wykonywanie płynnych i stabilnych ujęć filmowych. Każde z tych urządzeń znacząco rozszerzy możliwości naszego drona.
Transmisja wideo
Wbrew obiegowej opinii, nie każdy dron posiada kamerę. Bezzałogowiec pozbawiony kamery lata szybciej i jest bardziej zwrotny, co przydaje się podczas wyścigów i wykonywania podniebnych akrobacji. Jeżeli jednak naszym celem jest nagrywanie filmów lub robienie zdjęć, powinniśmy zadbać o to, aby nasz model był wyposażony w solidny system transmisji video.
O ile jeszcze do niedawna w powszechnym użyciu był systemy z jakością SD, o tyle obecnie bardziej popularnym standardem jest jakość FHD. Należy jednak odnotować, że nadajniki SD mają większy zasięg. Dlatego niektórzy korzystają z dwóch nadajników: jednego do małych, a drugiego do dużych odległości.
Poniżej prezentujemy naszą ofertę nadajników. Za przykład możliwości, jakie daje transmisja video w standardzie FHD, może posłużyć profesjonalne urządzenie CONNEX AMIMON. Pozwala ono na transmitowanie obrazu w jakości full HD (1080p, 60 klatek na sekundę) w promieniu 1 km. Obraz jest transmitowany bez opóźnień.
|Transmisja wideo - zobacz ofertę|
Goggle FPV
Goggle FPV (ang. first person view, widok pierwszoosobowy) pozwalają na sterowanie dronem z punktu widzenia przymocowanej do niego kamery. Jeżeli kamera nagrywa obraz w odpowiednio wysokiej jakości (najlepiej full HD), a nadajnik przesyła go do nas bez opóźnień, to dzięki goglom możemy poczuć się tak, jakbyśmy zasiadali w kabinie pilota. Miłośnicy dronów są zgodni co do tego, że latanie dronem z wykorzystaniem okularów video dostarcza pilotowi jeszcze większą frajdę, niż obserwowanie drona z powierzchni ziemi.
Poniżej prezentujemy naszą kolekcję gogli FPV. Oferowane przez nas gogle FPV są lekkie i wygodne, dzięki czemu nie męczą oczu nawet podczas dłuższych lotów. Rozmiary wyświetlanego obrazu odpowiadają oglądaniu ekranu o przekątnej 52 cali z odległości dwóch metrów. Przy dobrej jakości kamerze daje to niesamowite wrażenie. Równocześnie obsługa samych gogli jest bardzo prosta, dzięki czemu mogą z nich korzystać nawet początkujący użytkownicy.
Walizka
Zasadniczo każdy użytkownik drona musi go przewozić na mniejsze lub większe odległości od miejsca zamieszkania, ponieważ odbywanie lotów w terenie zabudowanym nie jest ani szczególnie przyjemne (drona łatwo stracić z oczu), ani bezpieczne (duża ilość przeszkód zwiększa prawdopodobieństwo kraksy). Sprawny i szybki transport drona wymaga natomiast odpowiedniego opakowania, które z jednej strony zabezpieczy naszego bezzałogowca przed uszkodzeniem, a z drugiej nie będzie opóźniać przygotowania go do lotu. Firmowe opakowania nie zawsze spełniają te warunki, dlatego warto zastanowić się nad zakupem specjalnej walizki. Dzięki niej nasz dron będzie bezpieczny, a jego rozkładanie i składanie będzie przebiegało w mgnieniu oka. Walizka daje nam także pewność, że nie zgubimy mniejszych elementów.
Poniżej prezentujemy naszą kolekcję walizek dedykowanych do konkretnych modeli dronów. Wszystkie walizki zostały wykonane z trwałych, ale niezbyt ciężkich materiałów. Ich wewnętrzne konstrukcje pozwalają na sprawną segregację wszystkich części drona.
Ładowarki
Maksymalna długość lotu w przypadku tańszych dronów to około 10 minut. Dronem z wyższej półki polatamy nieco ponad 20 minut, ale nie dłużej. To ograniczenie wynika oczywiście z pojemności baterii. W związku z tym użytkownik drona spędza znacznie więcej czasu na ładowaniu akumulatorów, niż na lataniu dronem (czas ładowania to przynajmniej 1 godzina). To z kolei stanowi dobry powód, aby zaopatrzyć się w porządną ładowarkę.
Poniższy katalog zawiera wydajne, stabilne i bezpieczne ładowarki pochodzące od renomowanych, sprawdzonych producentów (nie sprzedajemy kiepskiej jakości podróbek). Znajdą tu Państwo ładowarki kompatybline z wszystkimi stosowanymi obecnie w modelarstwie akumulatorami. Każda ładowarka posiada ułatwiający obsługę wyświetlacz i może być podłączana do PC w celu aktualizacji oprogramowania. Ładowarki te mogą być również wykorzystywane do pomiaru zawartości energii w bateriach litowych oraz wewnętrznej rezystancji w akumulatorach.
Zabezpieczenia
Nawet doświadczony użytkownik sprzętu UAV musi liczyć się z ryzykiem, że z jakiegoś powodu (np. awarii baterii czy utraty łączności) jego sprzęt wymknie się spod kontroli. Oczywiście droższe drony posiadają funkcję automatycznego lądowania awaryjnego w takich sytuacjach, jednakże miejsce takiego lądowania, niezależnie czy będzie ono "miękkie" czy "twarde", może okazać się trudne do ustalenia.
Aby zapobiec zgubieniu cennego sprzętu, warto go zaopatrzyć w tracker GPS. Urządzenie to nie tylko zapewni nam stałą wiedzę o dokładnym położeniu naszego drona, ale też będzie nagrywać ścieżkę lotu, zapewniając nam precyzyjny zapis przebytej trasy. Jeżeli zdarzy nam się zgubić swojego bezzałogowca, wystarczy wysłać SMS na numer trackera lub skorzystać ze specjalnej aplikacji, aby go odnaleźć. Sprzęt ten jest łatwy w obsłudze, kompatybilny zarówno z komputerem (złącze microUSB), jak i z wszystkimi sieciami GSM. Dzięki niewielkim rozmiarom nie powoduje nadmiernego obciążenia drona.
|Zabezpieczenia - zobacz ofertę|
Aparatury
Aparatura do sterowania dronem to jeden z najważniejszych elementów jego wyposażenia. Od jakości aparatury zależy zarówno stabilność i jakość połączenia (a wobec tego także bezpieczeństwo lotu i jakość uzyskanych nagrań), jak i komfort sterowania dronem.
Poniższy katalog zawiera aparatury sterujące znanych i cenionych marek. Na przykład model Walkera Devo F12E wyróżnia się dużym, 5-calowym monitorem, który nie tylko daje pilotowi podgląd nagrywanego obrazu, ale także informuje go aktualnej wysokości, odległości od bazy czy pojemności baterii.
Prezentowane modele są również kompatybilne z posiadającymi większe ekrany tabletami oraz okularami video FPV. Odbiornik audio/video 5.8Ghz zapewnia silny i stabilny sygnał. Oprogramowanie aparatur może być aktualizowane przez Internet dzięki wbudowanym gniazdom USB. Długa lista funkcji w połączeniu z intuicyjnym interfejsem sprawiają, że oferowany sprzęt może być używany zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.