Drony rolnicze z dopłatą 80%. (r)Ewolucja produkcji żywności przy udziale wielowirnikowców.
Rolnictwo to jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki, a co za tym idzie, naszego codziennego życia. Od lat tematyka rolnicza zajmuje każdą strefę przestrzeni publicznej. Dużo się mówi o zmianach narzucanych przez UE, czy naszych, lokalnych ustawodawców. To sprawia, że produkcja żywności ewoluuje w szybkim tempie, za którym trudno nadążyć, co nie dziwi.
Odpowiedzią na zmiany są drony rolnicze, które przebojem wdarły się na wiele rynków na świecie. Należy wyszczególnić podstawowe korzyści wynikające z korzystania z tej jeszcze mało popularnej w naszym kraju technologii.
Oszczędność wody. Drony, inaczej niż klasyczne opryskiwacze dostarczają preparat bezpośrednio do rośliny. Nośnikiem nie jest już woda pod dużym ciśnieniem. Odbywa się to mocą silnika bezszczotkowego, ciecz robocza doprowadzana jest niskim ciśnieniem do obracającego się dysku. Poprzez siłę odśrodkową krople odrywają się od krawędzi utrzymując jednorodną dowolnie regulowaną wielkość, a pęd powietrza wytwarzany przez śmigła kieruje krople w dół do rośliny. Daje to możliwość oszczędności używanej wody nawet o 90%.
Oszczędność środków ochrony roślin. Podobnie dzieje się w przypadku środków ochrony roślin, których zużycie udało się zmniejszyć nawet o 30% i więcej. Wynika to z innych proporcji, których używamy do oprysku dronem. Dodatkowo preparat dociera skuteczniej do wszystkich części rośliny.
Likwidacja ścieżek technologicznych. Dzięki dronom możemy uniknąć kosztownych ścieżek technologicznych, które w zależności od uprawy wynoszą od 3 do 10%.
Lek na roztopy i trudno dostępny teren. Dzięki dronom możemy skutecznie prowadzić operacje podczas roztopów, gdzie tradycyjne maszyny nie podołają. To samo tyczy się miejsc ze skomplikowanym ukształtowaniem terenu, które stają się łatwo dostępne z powietrza.
Prąd zamiast diesla. Drony są zasilane ogniwami elektrycznymi, co daje możliwość na obniżenie lub całkowite odejście od ropy naftowej. Akumulatory musimy ładować, ale posiadanie paneli fotowoltaicznych czy innych odnawianych źródeł energii daje możliwość zasilania dronów opryskowych czystą energią. Samo zmniejszenie ilości zużywanej ropy daje wymierne oszczędności oraz klasyfikuje nasze gospodarstwo w gronie mniej emisyjnych, na co w dzisiejszych czasach zwraca się coraz większą uwagę. Świadczą o tym aktualne programy rolnicze z dopłatami.
Od 1 do 3 ton więcej na hektar. Rolnicy korzystający z oprysków dronami chwalą się zwiększeniem zbiorów od 1 do 3 ton na hektar. Jest to wynikiem rozsądnego prowadzenia oprysków w oparciu o analizy multispektralne, które pozwalają precyzyjnie aplikować środek w miejscu, które tego potrzebuje oraz uzyskaniem plonów z miejsc które jak dotychczas były niewydajne.
Precyzyjna analiza jakości naszych upraw. Drony z kamerami multispektralnymi pozwalają zaoszczędzić czas oraz zwiększyć nasze zbiory. Wyniki analizy pozwalają na wysłanie drona opryskowego w konkretne miejsce uprawy z odpowiednim preparatem. Ta technologia, w przeciwieństwie do dronów opryskowych, jest stosowana z powodzeniem od wielu lat w Polsce i na całym świecie.
Innowacyjność. Każda zmiana wymaga zaangażowania, ale przychodzimy i tutaj z pomocą. W naszej ofercie poza dronami opryskowymi wiodących marek tj. europejski ABZ Innovation, czy chiński DJI Agras oferujemy kompleksowe wdrożenie dronów opryskowych w gospodarstwie, gdzie został zakupiony dron od aeroMind. Nasz specjalista przyjeżdża, mapuje, wyznacza trasy przelotów, uczy obsługi drona, programowania lotów, przygotowywania mieszanek oraz dzieli się swoimi wieloletnimi doświadczeniami, które zdobywa w pracy w terenie świadcząc usługi dla rolników. Zależy nam, aby wprowadzenie innowacyjnej technologii w polskich gospodarstwach wiązało się z poczuciem bezpieczeństwa i profesjonalnej opieki posprzedażowej. U nas również uzyskasz uprawnienia pilota, czyli prawo jazdy do latania dronem.
Dodatkowe zastosowania: drony ABZ Innovation posiadają system rozrzutu kruszynka oraz 50 litrowy rozsiewacz do nasion, czy granulatu. Drony ABZ Innovation są również używane do zacieniania szklarni, mycia elewacji, czy paneli fotowoltaicznych. Za to drony rozpoznawcze dokumentują szkody łowieckie, czy płoszą ptaki w sadach. Nie sposób wymienić wszystkich zastosowań dronów w rolnictwie, bo zakres nieustannie rośnie. W kolejnych latach będziemy świadkami dynamicznego rozwoju tego sektora z udziałem latających bezzałogowców.
Jak widać powyższe argumenty nie pozostawiają wątpliwości, czy drony rolnicze na stałe zagoszczą w naszych gospodarstwach, a jedynie kiedy to nastąpi? Ten proces się już rozpoczął i odważnie wkracza w naszą rzeczywistość. Możliwość dofinansowania tego sprzętu daje jasno do zrozumienia, że ewolucja, a może i nawet rewolucja w produkcji żywności dzieje się na naszych oczach i z naszym czynny udziałem!
W ramach programów „Rolnictwo 4.0” oraz „Inwestycje przyczyniające się do Ochrony Środowiska”, rolnicy mają możliwość skorzystania z atrakcyjnych form dofinansowania na zakup nowoczesnych technologii, takich jak drony rolnicze ABZ Innovation.
Rolnictwo 4.0:
- Termin składania wniosków: od 15 listopada do 15 grudnia 2023.
- Wysokość dofinansowania: standardowo do 65% kosztów kwalifikowanych, ale w przypadku młodych rolników (urodzonych po 1982 r.) oraz tych prowadzących produkcję ekologiczną, refundacja wynosi aż 80% kosztów.
Inwestycje przyczyniające się do Ochrony Środowiska:
- Termin składania wniosków: od 23 października do 20 listopada 2023
- Wysokość dopłat: Do 70% kosztów kwalifikowanych, z maksymalną kwotą dofinansowania wynoszącą 500 000 zł.
- Specjalna opcja dla grup rolników: Jeżeli co najmniej trzech rolników złoży wspólny wniosek, mogą liczyć nawet na 80% zwrotu kosztów kwalifikowanych przy maksymalnej kwocie dofinansowania 600 000zł, co znacznie zwiększa opłacalność inwestycji.
- Program wspiera zakupy technologii, które zmniejszają negatywny wpływ rolnictwa na środowisko, takich jak precyzyjne drony rolnicze, które minimalizują zużycie chemikaliów, wody i energii.
Skorzystaj z okazji i złóż wniosek o dofinansowanie już dziś, a my pomożemy Ci w całym procesie – od przygotowania dokumentacji po pełne wdrożenie technologii w Twoim gospodarstwie. Drony opryskowe ABZ Innovation, czy DJI Agras oraz drony rozpoznawcze, mapujące, czy z kamerami multispektralnymi oferowane przez aeroMind, doskonale wpisują się w powyższe programy. U nas poczujesz się spokojnie realizując swoją inwestycję. Posiadamy 10 lat doświadczenia we wdrożeniach systemów dronowych oraz dystrybucji najlepszych bezzałogowych rozwiązań dostępnych w Polsce i na świecie. Zapraszamy!
Skontaktuj się z nami:
- Telefon: +48 61 307 10 30
- E-mail: kontakt@aeromind.pl
- Adres strony: www.aeromind.pl
Premiera ABZ L10 w Przybrodzie 06.2023 z udziałem Wiceministra Rolnictwa.
Dron rolniczy do oprysków ABZ Innovation L10 opryskujący winnicę.
Dron rolniczy do oprysków ABZ Innovation L10 opryskujący pole słonecznika.