Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ground Station cz. 1

2015-10-07
Ground Station cz. 1Loty autonomiczne, czyli takie, które nie wymagają udziału pilota (operatora) jeszcze dwa lata temu były poza zasięgiem możliwości przeciętnych użytkowników bezzałogowców. Jedynie nieliczni, którzy potrafili programować i konfigurować kontrolery lotu, budowali własne konstrukcje zdolne do takich poczynań. Całkowicie autonomiczne urządzenia były dostępne jedynie dla osób z grubymi portfelami i oczywiście dla wojska, które nie odczuwa wydatków w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Walkera-bluetooth-datalink-BT_2401ABWalkera-Tali-H500-carbon-G-3S

Niecały rok temu, firma Walkera wypuściła na polski rynek serię dwóch wielowirnikowców, które są zdolne do autonomicznych lotów. To Scout X4 oraz Tali H500. Każdy z nich może wykonywać samodzielne loty po zamontowaniu modułu Ground Station.

Walkera-scout-x4-szary1-370x260

Jak wygląda Ground Station i co jest potrzebne, by wykonywać całkowicie autonomiczne loty Scoutem X4 lub Tali H500?

Ground Station składa się z dwóch elementów - modułu nadawczego oraz odbiornika, który zamontowany jest w dronie i za pomocą specjalnej wiązki przewodów, połączony jest z odbiornikiem 2,4GHz. Moduł nadawczy to nieduże, białe urządzenie, które można nosić w kieszeni lub przypiąć do odzieży za pomocą specjalnego klipsa. Rozmiary nadajnika Ground Station nie przekraczają rozmiarów przeciętnego męskiego portfela.

No to zaczynamy - czyli nasze pierwsze kroki z Ground Station

Decydując się na zakup drona w wersji z GS, nie trzeba samodzielnie montować odbiornika wewnątrz modelu. W przypadku, gdy zakupiony dron nie posiada GS, można je zamontować, a w tym celu najlepiej jest skontaktować się z naszym serwisem, najlepiej za pośrednictwem formularza: http://aeromind.pl/zgloszenie-serwisowe/

Zakładając, że odbiornik zamontowany jest wewnątrz drona, w pierwszej kolejności należy przykręcić antenę nadajnika.

Kolejnym krokiem jest pobranie aplikacji GCS i zainstalowanie je na swoim smartfonie lub tablecie. Tutaj polecamy pobranie aplikacji z naszej strony internetowej, dostępnej pod następującym linkiem: http://aeromind.pl/pliki/. Proces instalacji jest bardzo intuicyjny i każdy użytkownik smartfona na pewno da sobie z nim radę. Wersja aplikacji zależy od posiadanego urządzenia (dostępna na Androida).

GCS

Po pomyślnym zainstalowaniu aplikacji na naszym urządzeniu mobilnym, należy połączyć z nim GS. Aby to zrobić, trzeba włączyć bluetooth w telefonie lub tablecie i za jego pomocą nawiązać połączenie z Groud Station. Podczas synchronizacji urządzeń niezbędne będzie wpisanie hasła (0000 lub 1234).

Zakładając, że aplikacja została zainstalowana pomyślnie i synchronizacja urządzeń także przebiegła bez zarzutu, czas po raz pierwszy uruchomić drona z wykorzystaniem urządzenia Ground Station. Aby to uczynić, należy włączyć wielowirnikowiec a następnie GS. Na nadajniku zaczną szybko migać na zielono diody umieszczone na spodzie. Następnym krokiem jest włączenie funkcji bluetooth, internet i GPS w telefonie lub na tablecie. Na samym końcu uruchamiamy pobraną wcześniej aplikację GCS.

Aplikacja uruchomiona... i co dalej?

Kolejnym krokiem jest wybór urządzenia, za pomocą którego będziemy się łączyć z dronem - na liście może pojawić się kilka możliwości, jeśli za pomocą jednego tabletu czy telefonu sterowaliśmy w przeszłości kilkoma dronami. Wybieramy to, które zostało sparowane przed chwilą z naszym urządzeniem mobilnym. GS połączy się z aplikacją i na ekranie smartfona lub tabletu powinna pojawić się mapa naszej okolicy. Połączenie sygnalizowane jest także przez komunikat głosowy w języku angielskim "connected!". Pozycja drona będzie sygnalizowana niebieskim znacznikiem na mapie. Przy znaczniku pojawią się także współrzędne geograficzne miejsca, w którym znajduje się nasz bezzałogowiec.

Następnym etapem jest wybór trybu sterowania. Podobnie jak w większości aparatur mamy 4 możliwości - Mode1, Mode2, Mode3 i Mode4. Najczęściej wybierany jest Mode2, czyli ze sterowaniem gazem po lewej stronie. Gdy tryb sterowania zostanie już wybrany, czas przystąpić do ostatniej fazy przygotowań przed pierwszym startem.

Kolejnym krokiem jest proces bindowania - trwa on zazwyczaj około 40 sekund. Przy parowaniu z Ground Station, dron zachowuje się dokładnie tak samo, jak podczas łączenia z aparaturą. Po pomyślnym zakończeniu tego procesu, w górnym prawym rogu ekranu pojawią się dane dotyczące napięcia akumulatora zasilającego drona oraz informacje na temat połączenia GPS.

Jeśli autopilot nie był używany wcześniej, konieczna jest kalibracja jego kompasu. Jak ją przeprowadzić?

Po zbindowaniu drona z Ground Station należy uruchomić kalibrację za pomocą przeznaczonej do tego ikony. Rozpoczęcie procesu kalibracji sygnalizowane jest przez szybkie miganie czerwonej diody znajdującej się w akumulatorze (Scout X4) lub przez szybkie miganie diod zamieszczonych na regulatorach (Tali H500). Proces kalibracji przeprowadzamy identycznie jak w przypadku kalibracji z aparatury sterującej.

Po zakończeniu należy wyłączyć drona, a następnie włączyć go ponownie.

Proces konfiguracji urządzeń oraz kalibracji przebiegł pomyślnie. Następnym krokiem jest zdobycie przestworzy podczas całkiem autonomicznego lotu. O wrażeniach napiszemy już niebawem, dlatego zachęcamy gorąco do uważnej lektury i śledzenia naszego bloga.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
pixel