Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Hybrydowy hexacopter

2016-04-03
Hybrydowy hexacopter

Hybrydowy hexacopter ? czy już niebawem będzie dostarczał nam paczki?

Wszelkiego typu platformy latające znajdują z miesiąca na miesiąc coraz to nowe zastosowania. Jedno z nich zostało zaproponowane jakiś czas temu przez firmę Amazon ? światowego giganta w branży sprzedaży internetowej. Władze koncernu planują wykorzystać drony do ekspresowego dostarczania paczek klientom, którzy mieszkają w niedużej odległości od centrum logistycznego.

Głównym problemem, który uniemożliwia szybkie wdrożenie tej opcji dostarczania towarów jest (oprócz regulacji prawnych) maksymalny czas lotu (a co za tym idzie i zasięg) platformy latającej zasilanej prądem elektrycznym. Baterie litowo ? polimerowe, które stosuje się jako źródło energii w platformach latających wystarczają co najwyżej na godzinne loty z ładunkiem. Przy tym są dość drogie i trzeba je wymieniać co kilkaset cykli ładowania.

Problem ten znalazł jednak swoje rozwiązanie. Firma Top Flight Technologies ? startup w dziedzinie dronów zaprojektowała sześciowirnikową platformę latającą z napędem hybrydowym. Dzięki temu możliwe są nawet 2,5 godzinne loty z 9 kg ładunkiem. Zasięg w pełni załadowanego Airborg H6 1500 wynosi 160km.


Poniżej prezentujemy dane techniczne platformy:

Czas lotu: 2,5h

Zasięg: 160km

Udźwig: 9kg

Rozpiętość między wirnikami: 1500mm

Napęd: spalinowy + elektryczny

Bateria: Li-pol 16000 mAh

Pojemność zbiornika paliwa: 11,3 litra

Prędkość maksymalna: 64km/h

Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskiwania energii do napędzania śmigieł na 3 sposoby, zależnie od zapotrzebowania na moc i stanu naładowania akumulatorów. Energia może być czerpana z baterii, z generatora spalinowego lub z obu źródeł jednocześnie. W przeciwieństwie do samochodów, drony z napędem hybrydowym nie odzyskują energii w czasie pracy.

Top Flight Technologies nie jest pierwszą firmą, która próbowała stworzyć hybrydowego drona. Wcześniej z samolotami eksperymentowała współpracująca z amerykańskim wojskiem firma Northwest UAV. Jednak słuch o eksperymentach zaginął.

Przedstawiciele firmy zapowiadają, że już niebawem skonstruują platformę latającą, która będzie mogła wykonywać trzygodzinne loty. Specjaliści z Top Flight Technologies pracują także nad technologią, która umożliwi sprawne omijanie przeszkód w czasie lotu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2016
pixel