Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak latać dronem w zimie?

2015-12-29
Jak latać dronem w zimie?

Chociaż w kalendarzu grudzień, na termometrach nieustannie widzimy dodatnie temperatury. Pomimo tego, sterowanie dronem jest nieco utrudnione, ponieważ przy temperaturach rzędu kilku stopni Celsjusza ręce bez rękawiczek szybko marzną, a i osiągi akumulatora nieco spadają. Co zrobić, by latać bezpiecznie w chłodne, zimowe dni?

Pilotowanie drona w zimie może przynieść dużo radości, jednak przy niskich temperaturach spada wydajność akumulatora. Producenci odebrali sygnały od niektórych użytkowników, że w czasie lotów przy niskich temperaturach niekiedy dochodziło do nagłych spadków napięć akumulatora, czy też przeciążenia silników.W odpowiedzi na uwagi Klientów zachęcamy do zapoznania się z poniższymi radami dotyczącymi wykonywania lotów w niskich temperaturach. Akumulator drona składa się z ogniw litowo - polimerowych. Parametry pracy tych ogniw nieco się pogarszają w niskich temperaturach (poniżej kilku stopni Celsjusza). Gdy taka bateria znajduje się w chłodnym otoczeniu, reakcje chemiczne zachodzą wolniej, co daje w efekcie większy opór wewnętrzny i w niektórych przypadkach może skutkować nagłym spadkiem napięcia. Spadek napięcia na celi poniżej 3V może przyczynić się do powstania jednej z dwóch ryzykownych sytuacji:

  1. System napędowy drona może zostać zahamowany bądź zatrzymany wskutek spadku napięcia.
  2. Bateria może samoczynnie wyłączyć się po spadku napięcia poniżej 3V (zadziała system zabezpieczający przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora).

 P1010345

Jest to dobrze znane ograniczenie, charakterystyczne dla baterii litowo - polimerowych. Z tym samym utrudnieniem spotykają się producenci i użytkownicy urządzeń mobilnych. Zauważ, że możesz mieć kłopot z użytkowaniem telefonu komórkowego czy tabletu w niskich temperaturach dokładnie z tego samego powodu. Niektóre drony wymagają większej mocy, by kontynuować stabilny lot, czy wykonywać manewry. Na większych wysokościach, gdzie panuje niższe ciśnienie powietrza, silniki drona muszą pracować szybciej, by wytworzyć niezbędną siłę ciągu. Skutkiem tego jest zwiększony pobór mocy i szybsze rozładowanie akumulatora, co może przyczynić się do uaktywnienia zabezpieczenia przeciw nadmiernemu rozładowaniu. W związku z tym zachęcamy do ładowania akumulatorów do pełna przed startem, by uniknąć później w powietrzu przykrych niespodzianek w postaci odcięcia zasilania po przekroczeniu progu rozładowania. Jeśli chcesz bezpiecznie latać dronem w zimowe dni przestrzegaj następujących zasad:
  1. Przed każdym lotem naładuj baterię do pełna.
  2. Podgrzej akumulator do 25 stopni Celsjusza lub nawet powyżej. Zaleca się używać specjalne grzałki do akumulatorów.
  3. Po starcie wykonaj około minutowy zawis dronem, by pozwolić się rozgrzać baterii.
Życzymy wielu pomyślnych lotów nawet w chłodne, zimowe dni!
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2015
pixel