MATHWORKS MINIDRONE COMPETITION POLAND 2023
Co to za wydarzenie?
W miniony piątek 24.03.2023 r. na Politechnice Poznańskiej miał miejsce finał kolejnej edycji prestiżowego konkursu programowania dronów - MathWorks Minidrone Competition Poland 2023. To wydarzenie skierowane do studentów i pasjonatów programowania oraz lotnictwa, którzy chcą wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę w praktyce - do stworzenia innowacyjnych projektów z wykorzystaniem dronów.
MathWorks Minidrone Competition to cykl konkursów programowania dronów, organizowanych w różnych krajach na całym świecie przez firmę MathWorks - wiodącego producenta oprogramowania dla inżynierów i naukowców. Ma on na celu wyłonienie najlepszego algorytmu przeznaczonego do autonomicznej nawigacji dronem, który ma poruszać się po określonej z góry drodze bez sygnału GPS. W Polsce konkurs ten cieszy się dużą popularnością, a jego tegoroczna edycja przyciągnęła do Poznania wielu entuzjastów dronowych technologii z całej Polski.
Runda 1 | Symulacja
Podczas konkursu uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w zakresie programowania dronów oraz projektowania systemów sterowania. Konkurs składał się z dwóch etapów: eliminacji online oraz finałów. W fazie online uczestnicy mieli za zadanie opracować symulację algorytmu umożliwiającego dronowi autonomiczne poruszanie się po wyznaczonej ścieżce oraz wylądowanie we wskazanym miejscu w jak najkrótszym czasie. Najlepsze zespoły zostały zakwalifikowani do finałów, które odbyły się na żywo.
Runda 2 | Wdrażanie
Finał konkursu MathWorks Minidrone Competition Poland odbył się w poprzedni piątek (24.03.2023 r.) na Politechnice Poznańskiej. Zespoły miały za zadanie wdrożenie algorytmów zaprojektowanych podczas rundy symulacyjnej do minidrona Parrot Mambo, a jury, w którego skład wchodził jeden z naszych pracowników Bartosz Błęcki oceniło projekty pod względem oryginalności, innowacyjności oraz skuteczności realizacji zadań. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli również możliwość porozmawiania z przedstawicielami branży lotniczej i dronowej oraz wysłuchania naszej firmowej prezentacji. Przed rozpoczęciem oficjalnych prób odbyły się rundy testowe, w trakcie których drużyny mogły sprawdzić działanie algorytmu w praktyce i dostosować go do panujących warunków. W rundzie finałowej zespoły miały możliwość przeprowadzenia 7 prób przelotu w maksymalnym czasie 15 minut.
Zwycięzcy
W finale najlepsza okazała się drużyna Studenckiego Koła Astronautycznego z Politechniki Warszawskiej, której dron wykonał poprawny przelot w najkrótszym czasie 17,3 sekundy! Drugie miejsce zajął zespół Mumbo Jumbo z AGH, a 3 DroneLab również z Politechniki Warszawskiej. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!
Współorganizacja tak inspirującego wydarzenia wspierającego młodych i zdolnych programistów, którzy pasjonują się bezzałogowcami to dla naszego zespołu czysta przyjemność i motywacja do dalszych działań. Konkurs ten to również doskonała okazja dla studentów i pasjonatów dronów, aby poszerzyć swoje umiejętności i zdobyć doświadczenie w projektowaniu i programowaniu systemów sterowania dronów, a także szansa na zainteresowanie się kierunkami studiów technicznych oraz na poznanie bliżej przedstawicieli branży dronowej w tym nas – zespół aeroMind.