Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

PODSTAWY FOTOGRAFII DRONEM

2019-09-16
PODSTAWY FOTOGRAFII DRONEM
Drony są już powszechnie wykorzystywane w wykonywaniu materiałów promocyjnych, filmów utrwalających uroczystości i różne wydarzenia w plenerze. Dynamiczny rozwój technologii powoduje także ewolucję fotografii i filmowania, a to sprawia, że obecnie dron jest standardem w atelier fotografa i operatora, świadczącego usługi dla ludności.


Dron a prawo
Przed zakupem drona warto zapoznać się z przepisami, dotyczącymi jego użytkowania. Nie są one wszędzie jednakowe, różnią się w zależności od kraju. Trzeba o tym wiedzieć, jeżeli wybieramy się z dronem na zagraniczną wycieczkę, aby filmować np. osobliwości przyrody.
Rygorystyczność przepisów dotyczących dronów jest wprost proporcjonalna do wielkości urządzenia. Generalną zasadą jest zachowanie odpowiedniej odległości od terenu zabudowanego i skupisk ludzkich oraz stała kontrola wzrokowa nad dronem – nie może on zniknąć z naszego pola widzenia. Są to elementy podstawowego bezpieczeństwa; nie można dopuścić do zderzenia drona z człowiekiem, który wobec kilkuset kilogramowej maszyny byłby bez szans, bądź z pilotowanym przez człowieka statkiem powietrznym. Trzeba też mieć na uwadze ciekawość postronnych osób, które obserwując dron wykonujący zdjęcia, nie zdają sobie sprawy, że nadmierne zbliżenie się do niego może być niebezpieczne.
Aktualne przepisy dotyczące użytkowania dronów są powszechnie dostępne w Internecie.

Zanim wystartuje
Dron spełni swoje zadanie, jeżeli warunki atmosferyczne są sprzyjające. Nie warto go uruchamiać podczas silnego wiatru, mgły lub deszczu, gdyż ani nie uzyskamy żadnego efektu ani maszyna nie będzie poprawnie funkcjonowac w takich warunkach. Przed wzbiciem się drona w powietrze trzeba go w pełni naładować; przeważnie mocy wystarcza mu na 25 minut. Należy też sprawdzić pojemność karty pamięci aparatu i kamery oraz ich gotowość do pracy, tj. ustawienie kontrastu, jasności, itp. zależnie od tego, czy niebo jest zachmurzone, czy zdjęcia będą wykonywane w pełnym słońcu.
Trzeba również ustalić obiekty, które mają być fotografowane i filmowane oraz miejsce startu i lądowania. Musi ono być – zgodnie z przepisami – oddalone od siedzib ludzkich i mieć płaską powierzchnię. Podczas lotu drona nie wolno go spuszczać z oczu nawet na sekundę, aby móc w każdej chwili sprowadzić go na ziemię.
Kolejność filmowania lub fotografowania obiektów ustalamy od najdalszego do najbliższego, a w miarę spadku poziomu naładowania sprowadzamy dron coraz niżej i bliżej lądowiska.

Co powinien wiedzieć początkujący droniarz
Współczesne drony wyposażone są w najnowsze technologie, np. RealSense. Można zakupić sam dron albo wraz z osprzętem, jak dodatkowy akumulator, plecak, kamera termowizyjna, osłony, itp. Różnorodne akcesoria do dronów posiada np. firma Yuneec, której urządzenia można zakupić także w Polsce.
Niezależnie jednak od rodzaju zakupionego drona, warto skorzystać z następujących informacji:
  • Format RAW. Jest to najlepszy format dla zdjęć z drona. Umożliwia obróbkę zdjęć bez strat jakości;
  • Proporcje. W fotografii najczęściej stosuje się proporcję 3:2, choć w zależności od parametrów drona można też wybrać 4:3 lub 16:9. Najlepiej wykonać zdjęcie w różnych proporcjach, a decyzję, które trafi do dalszej obróbki, podjąć później
  • Bracketing. Jest to doskonała technika, polegająca na wykonywaniu serii zdjęć, które różnią się parametrami. Przydaje się w sytuacji, kiedy nie wiemy, jakie parametry dobrać, a nie możemy liczyć na automatyczne definiowanie przez aparat. Niektóre drony mają wbudowaną opcję bracketingu
  • Tryby wykonywania zdjęć. Do wyboru są dwa – auto oraz manualny. Zaleca się wykonywanie zdjęć zawsze w trybie manualnym, co umożliwi wybranie optymalnych parametrów naświetlenia, np. czas i ISO. W różnych dronach dostępne są różne zakresy wartości (np. od 100). Należy pamiętać, że przy wysokiej wartości ISO łatwiej będzie naświetlić zdjęcie przy krótszym czasie otwarcia migawki, ale zwiększymy ilość szumów. Ma to znaczenie zwłaszcza dla zdjęć nocnych
  • Filtry. Powszechnie używane są filtry neutralne, szczególnie do filmów. Można jednak korzystać z rozmaitych filtrów, np. polaryzacyjnego, który umożliwia wyeliminowanie odbić i uzyskanie ładnego błękitu nieba bądź jeziora czy rzeki
  • Postprodukcja. Od niej zależy efekt końcowy pracy drona. Niezbędne jest oprogramowanie; najczęściej wykorzystywane są Photoshop i Lightroom. W sieci można znaleźć bardzo wiele tutoriali; oczywiście warto je studiować, ale bezcenna jest pomoc doświadczonych droniarzy, którzy obrabiają surowy materiał. Pamiętajmy, że najwięcej nauczymy się w praktyce.

 

Autor: Katarzyna Zgorzelska, w konsultacji z TEB Edukacja


Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel