Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

TEST Yuneec Typhoon Q500 4K

2015-10-20
TEST Yuneec Typhoon Q500 4KWszechstronność jest dziś bardzo ważnym elementem naszego życia. Każdy z nas chciałby, aby jego komputer był jednocześnie niedrogi i wydajny, podobnie jest z samochodem oraz z... dronami. Decydując się na zakup platformy latającej FPV każdy klient chciałby wydać jak najmniej i otrzymać za tą kwotę jak najlepsze, jak najbardziej wszechstronnego drona, który nie tylko będzie stabilnie latał w trybie GPS, lecz także pokaże przysłowiowy pazur w czasie lotu, kiedy odbiornik GPS będzie wyłączony.

6 DSC00334

Yuneec Q500 4K - podstawowa wersja jest bardzo bogata

Wielu producentów dronów kusi klientów bardzo przystępnymi cenami, które zachęcają do zakupów właśnie ich produktów. Jednak w ramach ceny klienci otrzymują jedynie podstawowy zestaw, który jeśli ma być rozbudowany, wymaga dodatkowych nakładów finansowych. W przypadku Yuneeca Q500 4K sytuacja wygląda nieco inaczej. Za cenę sprzedaży widoczną na naszej stronie internetowej pod adresem: http://aeromind.pl/produkt/yuneec-q500-typhoon-4k/ klient otrzymuje nie tylko samego drona z aparaturą, akumulatorem, ładowarką, gimbalem oraz kamerą zdolną nagrywać w rozdzielczości 4K, lecz także bezpieczną i wytrzymałą aluminiową walizkę, kartę pamięci do kamery, ręczny gimbal, dodatkowy akumulator i zapasowe śmigła, a także komplet niezbędnych akcesoriów do uruchomienia i obsługi drona.

Nowoczesny design i przemyślana konstrukcja

Yuneec Q500 4K foto 2

Design to ciągle jeden z najważniejszych elementów konstrukcji. Nie inaczej jest w przypadku dronów - jeśli nie jest zbyt piękny i nieprofesjonalny, nie podbije na pewno serc większości klientów. Yuneec Typhoon Q500 4K został zaprojektowany w bardzo przemyślany sposób. Rama - chociaż nie jest masywna, gwarantuje sztywność i wytrzymałość, by zapewnić bezpieczny i stabilny lot. Ważnym aspektem dla inżynierów z Yuneeca jest też design - dron po prostu jest inny niż wszystkie. Projektując go, zrezygnowano z konwencjonalnego kształtu quadrocoptera przypominającego krzyż. Zamiast tego, Yuneec Q500 4K otrzymał nowoczesną obudowę o interesującym kształcie.

Walizka dosłownie uszyta na miarę

Dużym atutem zestawu jest załączona do niego aluminiowa walizka. Została ona wykonana z dbałością o każdy, najmniejszy nawet szczegół. Jej rozmiary są na tyle nieduże, że pomieszczą drona ze zdemontowanymi śmigłami, ale z zamontowanym gimbalem i kamerą oraz podwoziem. Dzięki temu po wyjęciu z walizki wystarczy jedynie przykręcić śmigła i już można rozpocząć loty. Walizka jest bardzo wytrzymała i lekka oraz odporna na uszkodzenia. Została zaprojektowana tak, by pomieścić wszystkie akcesoria, które dołączone są do zestawu z dronem. Jeśli ktoś wolałby plecak zamiast walizki - istnieje i taka możliwość. W naszym sklepie internetowym można zakupić plecak, który pomieści walizkę z dronem, ułatwiając tym samym jego transportowanie.

Ręczny gimbal - dodatkowy gadżet zupełnie za darmo

Yuneec Q500 4K foto

Rynek gimbali w dalszym ciągu jest bardzo chłonny. Od kilku miesięcy na rynku dostępne są nowoczesne gimbale ręczne, które umożliwiają wyjątkowo płynne filmowanie "z ręki" nawet jeśli ta nam drży. Chcąc cieszyć się takimi filmami, należy wydać minimum 1400zł (kupując na przykład HF-G3 od Walkery), albo decydując się na zakup Yuneeca Q500 4K. W zestawie z dronem otrzymujemy także ręczny gimbal - a właściwie uchwyt, do którego można zamocować gimbal podczepiany pod drona. Do uchwytu należy włożyć baterie, które będą zasilały gimbal i stabilizowały kamerę w trakcie pracy. W górnej części gimbala znajduje się także specjalny uchwyt umożliwiający montaż smartfona, na który będzie przesyłany obraz z kamery.

Rozwiązanie zaproponowane przez Yuneeca nie tylko pozwala nam zaoszczędzić ponad 1000zł, lecz także w znacznym stopniu podnosi użyteczność zestawu.

Aparatura - lekka, czytelna i z dużym, dotykowym wyświetlaczem

Typhoon_Q500_Ready-To-Fly_ste3

Zawarta w zestawie dziesięciokanałowa aparatura wyposażona jest w duży, ponad 5-calowy, czytelny wyświetlacz z dotykowym ekranem. Obsługa wszystkich funkcji drona jest bardzo prosta i intuicyjna. Ergonomia pilota sterującego również stoi na najwyższym poziomie - wszystkie ważne przyciski i przełączniki są "pod ręką". W zestawie znajduje się również osłona przeciwsłoneczna, która znacznie ułatwia korzystanie podgląd przesyłanego na żywo obrazu.

Loty z włączonym GPS w trybie smart i angle

Nadszedł czas by podzielić się spostrzeżeniami na temat tego, co interesuje większość czytelników - czyli na temat lotu. Yuneec Q500 4K umożliwia wykonywanie lotów w jednym z dwóch trybów lotu - smart i angle.

Tryb smart - z dedykacją dla nowicjuszy

Smart to najprostszy tryb lotu, który oferuje Yuneec Typhoon Q500 4K. Aby go uruchomić, wystarczy lewy górny przełącznik aparatury ustawić w skrajnym górnym położeniu. W tym trybie dron niezależnie od orientacji względem pilota, będzie reagował lotem do przodu po wychyleniu prawego drążka od siebie, a lotem do tyłu, jeśli drążek zostanie przyciągnięty przez operatora. Tryb Smart to także wirtualna bariera, która nie pozwala odlecieć od pilota na odległość większą, niż 98m oraz nie pozwala na zbliżenie się na mniej niż 10m. W niniejszym trybie lotu dostępne są również funkcje watch me oraz follow me. Ta pierwsza ma na celu utrzymanie w obiektywie kamery posiadacza aparatury sterującej, natomiast druga z nich umożliwia podążanie drona za osobą dzierżącą w rękach pilota zdalnego sterowania. Opisane tu możliwości zdecydowanie lepiej przedstawi poniższy film, do którego obejrzenia gorąco zachęcamy:



Tryb angle - dla bardziej doświadczonych miłośników filmowania z powietrza

Yuneec Typhoon Q500 4K staje się nieco innym dronem w trybie angle, przeznaczonym dla bardziej doświadczonych pilotów. Tu znika już wirtualna bariera, która nie pozwala na więcej niż 98metrowy odlot od operatora oraz wyłączony zostaje tryb łatwej orientacji. Korzystając z niniejszego programu możliwe jest wykonywanie bardziej dynamicznych ujęć oraz nagrywanie bardziej oddalonych obiektów.

Gdy coś pójdzie nie tak - tryb powrotu do domu

Nawet najlepszym pilotom zdarzają się wpadki i pomyłki. Firma Yuneec od zawsze przywiązywała i przywiązuje w dalszym ciągu dużą wagę do systemów bezpieczeństwa. W modelu Typhoon Q500 4K nie jest inaczej - tryb automatycznego powrotu do domu działa bez zarzutu. Po jego uruchomieniu, dron natychmiast wraca do pilota. I właśnie to "do pilota" jest tu kluczowe. Większość dronów w trybie powrotu do domu przyziemia w pobliżu miejsca, w którym wystartowało. W przypadku Typhoona Q500 4K sytuacja jest nieco inna - dron powraca w miejsce, w którym aktualnie znajduje się operator, lądując mu niemal pod nogami. To duży plus Typhoona na tle konkurencji. Jeśli już o bezpieczeństwie mowa - nie wystartujesz przy lotnisku To również ważny aspekt bezpieczeństwa wykonywania lotów. Typhoon Q500 4K (podobnie jak inne modele tej serii) posiada wgrane mapy stref lotniczych. W pobliżu lotnisk oraz w miejscach, gdzie latanie jest niedozwolone, dron po prostu się nie uzbroi i nie będzie chciał latać. Od żółwia do zająca - czyli rzecz o zwrotności Wielu użytkowników zastanawia zapewne jeden z suwaków znajdujących się po prawej stronie aparatury, nad palcem wskazującym. Tamtejszy potencjometr, oznaczony tajemniczo żółwiem i zającem odpowiada za regulowanie czułością i zwrotnością Typhoona. Im bliżej żółwia się znajduje, tym dron jest mniej zwrotny i bardziej stabilny (zaleta zwłaszcza dla początkujących). Przesunięcie suwaka w stronę zająca sprawia, że dron nabiera wigoru i zaczyna latać zdecydowanie dynamiczniej. Dla porównania - maksymalna prędkość uzyskana w trakcie naszego testu w trybie "żółwia" to 10km/h, natomiast w trybie "zająca" to aż 30km/h.

 Typhoon_Q500_Ready-To-Fly_step2

Loty z wyłączonym GPS czyli Yuneec Typhoon Q500 4K pokazuje pazurki Teraz nadszedł czas na fragment dedykowany miłośnikom adrenaliny w czasie lotu. Yuneec Typhoon Q500 4K wygląda bardzo niepozornie i raczej nie sugeruje swoją sylwetką, by mógł konkurować prędkościowymi osiągnięciami z dronami klasy 250, które ścigają się w zawodach. Nic bardziej mylnego! Po wyłączeniu odbiornika GPS w dronie, Typhoon staje się zupełnie innym modelem. W tym trybie zdecydowanie widać, że kocha prędkość. W trakcie naszych testów udało się przekroczyć 70km/h, a wierzymy, że Typhoon poleci jeszcze szybciej. Loty z wyłączonym GPS-em odradzamy początkującym. Podsumowując... Yuneec Typhoon Q500 4K to idealna propozycja dla wszystkich miłośników dobrej jakości sprzętu w przystępnej cenie. Za stosunkowo nieduże pieniądze można zakupić gotowy do lotu zestaw, który nie wymaga już konfiguracji i zakupów kolejnych części. Dwa akumulatory w zupełności wystarczają, zwłaszcza początkującym pilotom. Ponadto lekka i wytrzymała walizka nie tylko ułatwia transport i umożliwia zabranie wszystkich niezbędnych akcesoriów na miejsce lotów, lecz także zabezpiecza drona przed ewentualnymi uszkodzeniami, które mogą powstać w czasie transportu. Dron ponadto jest lekki i wytrzymały oraz co najważniejsze nie płata użytkownikom figli. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015
pixel