Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Voyager 3 po testach

2015-09-07
Voyager 3 po testachVoyager 3 - nowy kompaktowy dron w barwach Walkery po testach w Aeromind

W ostatnich miesiącach słowo "dron" odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Letnia pogoda, która sprzyja wykonywaniu lotów przyczynia się do znacznej popularyzacji bezzałogowych statków powietrznych. Firmy produkujące drony prześcigają się, prezentując coraz to nowsze rozwiązania, które oferują nowe, niespotykane dotąd możliwości.

Najnowszym produktem, który pojawił się w ofercie firmy Walkera jest Voyager 3 - odpowiedź na DJI Inspire 1. Specjaliści do spraw technicznych z naszej firmy wykonali test tego drona.

Voyager 3 to obecnie jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie kompaktowych wielowirnikowców, które są seryjnie produkowane. Konstrukcja została wykonana z wysokiej jakości materiałów - głównie z rurek węglowych oraz z elementów z tworzywa sztucznego. Za napęd odpowiadają 4 wysokowydajne bezszczotkowe silniki elektryczne, zasilane z ośmiocelowego pakietu litowo - polimerowego o pojemności 6000mAh. Zastosowanie tak dużej baterii pozwala na wykonywanie lotów trwających nawet 20-25minut. Sterowanie dronem odbywa się za pomocą dwunastokanałowej aparatury Devo F12E, która umożliwia podgląd rejestrowanego przez kamerę obrazu w czasie rzeczywistym.

DSC03257

Na szczególną uwagę zasługuje podwozie składające się z trzech nóg. Podczas postoju drona na ziemi gwarantuje ono stabilność, natomiast w czasie lotu podnosi się do góry, by nie wejść w kadr kamery rejestrującej film czy wykonującej zdjęcia. W czasie operacji chowania podwozia, opuszczana jest kamera.

Kilka słów o samej kamerze i gimbalu

W dronie zastosowana została wysokiej jakości kamera video, umożliwiająca rejestrację obrazu o rozdzielczości Full HD z częstotliwością 60 klatek na sekundę. Kamera połączona jest z trzyosiowym gimbalem, który umożliwia jej obrót wokół własnej osi o 360 stopni. Gimbal zasilany jest trzema bezszczotkowymi silnikami.

GoPro także może zostać zabrane na pokład

Walkera Voyager 3 to bardzo uniwersalne urządzenie. Umożliwia zabranie na pokład nie tylko dedykowanej kamery, lecz także innych kamer (m.in. GoPro). Możliwe jest także zdalne sterowanie migawką (czyli włączanie i wyłączanie nagrywania z poziomu aparatury, a także wykonywanie zdjęć z poziomu aparatury).

Stabilny i bezpieczny lot

Najlepszym trybem do wykonywania zdjęć lotniczych jest GPS. Dzięki zastosowaniu połączenia technologii GPS i GLONASS, urządzenie może złapać nawet 22 satelity, co gwarantuje dokładne pozycjonowanie i stabilny lot.

Kontrola podstawą zaufania

Kolejnym dużym udogodnieniem dla operatora, które zostało zastosowane w niniejszym urządzeniu jest jego samokontrola. Dron sprawdza łączność z nadajnikiem RC, łączność GPS, napięcie akumulatora, a także kompas i barometr. Dzięki temu ryzyko wystąpienia błędu w czasie lotu jest bardzo małe.

Ja steruję dronem, a ty kamerą - czyli loty na 4 ręce

Walkera Voyager 3 może być kontrolowany zarówno przy użyciu jednej aparatury Devo F12E, jak i przy użyciu dwóch takich aparatur. Dzięki temu można wykonywać bardzo precyzyjne ujęcia z powietrza, ponieważ jeden z operatorów może skupić się na locie, drugi na wykonywaniu zdjęć czy kręceniu filmu. Schemat sterowania dronem przy użyciu dwóch aparatur oraz sposób podłączenia przedstawiony jest w instrukcji obsługi.

Modułowa budowa - ułatwienia na każdym kroku

Sporym udogodnieniem dla użytkownika drona jest zastosowana w Voyagerze 3 modułowa budowa. Takie rozwiązanie nie tylko znacznie ułatwia drobne naprawy czy jego rozbudowę, lecz przede wszystkim zmniejsza rozmiary urządzenia złożonego do transportu. Walizka wraz z Voyagerem 3 jest o około połowę mniejsza od walizki z Tali H500. Dzięki temu transport Voyagera 3 jest znacznie łatwiejszy. Walizka została zaprojektowana tak, aby pomieścić się w bagażniku niedużego, miejskiego auta.

Wrażenia z lotu

Każdy test drona musi oczywiście zakończyć się lotem próbnym. Nie inaczej było z Voyagerem 3. Po dokładnych oględzinach możliwości drona na ziemi, przyszedł czas na pierwsze oderwanie się od niej. Dron został wyniesiony na zewnątrz, następnie odpaliliśmy aparaturę i włączyliśmy naszego Voyagera. Przed pierwszym lotem konieczny jest proces kalibracji kompasu. Nie inaczej było w naszym wypadku. Po zakończeniu procedury kalibracji kompasu przyszedł czas na start. Najpierw uzbrojenie silników, potem drążek gazu w górę i... dron pięknie odrywa się od ziemi. Po wykonaniu płynnego startu przyszedł czas na sprawdzenie reakcji na stery. Dron bardzo dobrze reaguje na wydawane z aparatury polecenia. Reakcja nie jest zbyt gwałtowna, ale i nie jest zbyt powolna. Wykonanie nim zawisu nawet w trybie manualnym przebiegło stabilnie i bez zachwiania.

Po sprawdzeniu poprawności wykonywania podstawowych manewrów w locie, przyszedł czas na podniesienie podwozia. Przełączenie lewej srebrnej dźwigni (tej niżej) na aparaturze Devo F12E powoduje majestatyczne złożenie się przednich i tylnych nóg oraz opuszczenie gimbala wraz z kamerą. Cały proces wygląda bardzo dobrze i przebiega płynnie. Podczas składania podwozia żaden z elementów drona nie wykonuje gwałtownych manewrów, co z kolei nie destabilizuje drona w czasie lotu.

Bardzo dobrze spisał się także gimbal, gdyż pomimo wietrznej pogody w dniu pierwszego lotu, obraz nagrany przez kamerę jest bardzo stabilny.

Lądowanie Voyagerem 3 także przebiegło ono bez zarzutów. Zanim jednak zaczniemy lądować, konieczne jest otwarcie podwozia.

Walkera Voyager 3 posiada także możliwość wykonywania lotów autonomicznych, dzięki czemu operator (jeśli lata w pojedynkę) może skupić się na wykonywaniu filmów i zdjęć z powietrza. Przy współpracy z urządzeniem z zainstalowanym systemem Android, możliwe jest zaplanowanie trasy przelotu czy włączenie funkcji Follow me (podążania za operatorem).

Opinia aeroMind

Walkera Voyager 3 to wysokiej jakości produkt przeznaczony dla wymagających klientów. Charakteryzuje się modułową budową oraz niedużymi rozmiarami do transportu. Pilotaż jest na tyle łatwy, że każda osoba, która posiada już nawet nieduże doświadczenie w pilotowaniu dronów powinna dać sobie z nim radę.

Voyager 3 został skonstruowany jako odpowiedź Walkery na DJI Inspire 1. Voyager jest o około 0,8kg cięższy w porównaniu do Inspire, dzięki czemu zdecydowanie stabilniej lata nawet przy silniejszym wietrze. Szerokie możliwości, które daje użytkownikowi ten dron ( możliwość sterowania przy użyciu dwóch aparatur, funkcja lotów autonomicznych, możliwość montażu kamery GoPro i wiele innych) czynią go ciekawą propozycją dla osób szukających kompaktowego urządzenia o większym rozmiarze.

DSC00192DSC00200

Podczas testów zwróciliśmy uwagę również na kwestie transportu - nieduża i lekka walizka, w którą mieści się sprzęt bardzo ułatwia magazynowanie oraz transport. Jest to model bardzo dynamiczny w locie i przewidywalny w pilotażu.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2015
pixel