Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wielowirnikowce Yuneec na Droniadzie 2016

2016-07-08
Wielowirnikowce Yuneec na Droniadzie 2016

Chociaż wielu z nas jest teraz pochłoniętych przez piłkarską gorączkę związaną z Euro 2016, nie brakuje też entuzjastów dronów, którzy na chwilę odłożyli na bok swoje piłkarskie zainteresowania. Od 17 do 19 czerwca w Pobiedniku Wielkim, czyli tam, gdzie znajduje się lotnisko Aeroklubu Krakowskiego oraz na stadionie Wisły Kraków odbyła się kolejna Parada Robotów. Głównym zadaniem dla wszystkich ekip w czasie zawodów było znalezienie jednego z trzech wylosowanych uprzednio manekinów - babci, wnuczka lub skoczka spadochronowego. Oprócz odnalezienia samego "poszkodowanego" konieczne było jeszcze namierzenie przedmiotu charakterystycznego należącego do tej osoby. Im dokładniej i im szybciej została zrealizowana misja, tym więcej punktów trafiało na konto danej drużyny. Impreza trwała 3 dni - od piątku, 17 czerwca do niedzieli, 19 czerwca. Pierwszy dzień upłynął pod znakiem ogólnego rozeznania. Chociaż pogoda nie dopisywała, studenci Politechniki Poznańskiej dzielnie przemierzali bezkresne przestrzenie lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim poszukując punktów charakterystycznych ujętych w scenariuszu. Po ich zidentyfikowaniu i sporządzeniu dokumentacji fotograficznej nastąpiło losowanie kolejności startów następnego dnia. Zespół z Politechniki wylosował godzinę 9:30. Ta część drużyny, która przyjechała do Krakowa w czwartek udała się do hostelu i oczekiwała na drugą część ekipy, która dojechała w piątek. Wieczorem wszyscy wspólnie omawiali taktykę na zawody, które rozpoczynały się następnego dnia, już o 8:00.

Sobota - dzień zawodów

Z samego rana wszyscy członkowie zespołu pojechali na lotnisko w Pobiedniku Wielkim. Po przejściu odprawy o 8:00, drużyna z Politechniki Poznańskiej zaczęła się szykować do startu, który miał nastąpić o 9:30. Gdy wybiła ta godzina, wszyscy uczestnicy misji zostali przetransportowani na start, skąd rozpoczęło się wykonywanie misji.

20160618_085552

Zespół Politechniki korzystał z dronów marki Yuneec. Na starcie pojawiły się 2 maszyny serii Typhoon Q500 oraz jeden Typhoon H. Zaraz po wystartowaniu, każdy z uczestników poleciał w wyznaczone wcześniej miejsce w poszukiwaniu manekina. Zespołowi udało się bardzo szybko zidentyfikować miejsce pobytu manekina i podać jego dokładne współrzędne. Po zakończeniu misji operatorzy udali się w miejsce startu i przekazali znalezione współrzędne jury konkursowemu. Okazało się, że został odszukany nie ten manekin... Jednak akcja została przeprowadzona bardzo szybko i sprawnie, co pozwoliło zdobyć zespołowi z Poznania Wyróżnienie do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

 YUN00254

A po "godzinach"

Sobotnie słońce i lejący się z nieba żar sprzyjał nie tylko lotom konkursowym, lecz także lotom rekreacyjnym. Piękne, błękitne niebo idealnie współgrało z przepływającą przez Kraków Wisłą oraz znajdującym się na lewym jej brzegu Wawelem. Po naładowaniu akumulatorów po zawodach, nasz operator - Łukasz Fąferek wybrał się w pobliże Zamku Wawelskiego, gdzie wykonał kilka lotów uwieczniając tym samym budowlę z lotu ptaka. Chociaż warunki nie były łatwe (dużo ludzi i jaskółek, które bez skrupułów atakowały Yuneeca w czasie lotu), udało się wykonać kilka bardzo ładnych zdjęć.

YUN00261

Niedziela - dzień parady robotów

W niedzielę odbyła się kolejna już parada robotów. Głównym elementem planu dnia były zawody bolidów wyścigowych, które zostały zbudowane przez polskie Politechniki i inne Wyższe Szkoły Techniczne. Podczas imprezy, która odbyła się na stadionie Wisły Kraków, w holu stadionu swoje stoiska rozłożyło kilka firm związanych z automatyką i robotyką oraz koła naukowe polskich Wyższych Uczelni. Na Droniadzie nie mogło zabraknąć akcentów związanych z aeroMind. Zespół PUT Air Force z Politechniki Poznańskiej skorzystał z dronów marki Yuneec do wykonania swojego zadania. Drony spisały się świetnie pozwalając na zdobycie wyróżnienia. Po zakończeniu imprezy wszyscy udali się szczęśliwie do domów. Do zobaczenia za rok!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel