Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Yuneec Typhoon H oblatany!

2016-05-25
Yuneec Typhoon H oblatany!

Yuneec Typhoon H oblatany

W końcu nadszedł ten dzień - dzień, w którym pierwszy w Polsce Yuneec Typhoon H oderwał się od ziemi. Wszystko działo się w podpoznańskiej Sobocie oraz Siedlcu - w otoczeniu klimatycznych, wiejskich kościołów oraz pięknych krajobrazów.

P1050529

Pierwszy lot

Pierwszy start nowym modelem na rynku jest stresującym wydarzeniem dla pilota. Ponieważ sprzęt marki Yuneec znamy bardzo dobrze, przed startem czuliśmy się wyjątkowo zrelaksowani i pewni, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Przygotowanie sprzętu do startu zajęło nam około minuty, licząc od otwarcia kartonu do uruchomienia drona. Ramiona rozkłada się bardzo szybko i sprawnie, podobnie przebiega montaż śmigieł. Wystarczy nałożyć je na silniki i obrócić zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę przy zamkniętej kłódce. Po włączeniu aparatury i odczekaniu czasu niezbędnego do jej całkowitego uruchomienia, włączyliśmy drona. Gdy upłynęło kilkanaście sekund, wszystko było już gotowe do lotu i na siedmiocalowym ekranie ukazał się naszym oczom wyraźny obraz widziany przez kamerę drona.

3..2...1...START

Nadszedł ten długo oczekiwany moment - śmigła w Typhoonie H zaczęły się równomiernie obracać zaraz po naciśnięciu i przytrzymaniu przycisku ich uzbrajania. Chwilę później dodałem gazu i dron płynnie oderwał się od ziemi. Lot przebiegał bardzo przewidywalnie. Reakcja na drążki jest natychmiastowa, dzięki czemu dron prowadzi się jak po przysłowiowym sznurku. W porównaniu do modelu 4K, Typhoon H jest bardziej zwrotny i dynamiczny. Lot po prostej przebiega bez najmniejszych zakłóceń, podobnie lot po okręgu. Przy odrobinie wprawy można kręcić nim naprawdę równe kółka. Warto zwrócić uwagę na dużą wyższą prędkość wzlatywania i opadania, co w praktyce przyda się każdemu operatorowi chcącemu szybko wzlecieć na planowaną wysokość czy wylądować po wykonanej trasie. Jedną z najważniejszych zalet Typhoona H jest składane w czasie lotu podwozie. Po przełączeniu dźwigni znajdującej się po prawej stronie nadajnika, nad prawym palcem wskazującym, podwozie uniesie się ku górze, dając tym samym możliwość pełnego obrotu kamery bez groźby wejścia podwozia w kadr. UWAGA!: Ze względów bezpieczeństwa podwozie nie uniesie się, jeśli wysokość drona będzie niższa, niż około 2-3m nad ziemią.

P1050507

Podwozie

Podwozie składa się dość szybko i płynnie. Sam proces zmiany jego położenia nie wpływa znacząco na lot. W jego wyniku dron nie ulega destabilizacji, co jest obserwowane w niektórych urządzeniach. Gimbal Gimbal wraz z kamerą CGO3+ również nas bardzo pozytywnie zaskoczył. Oprócz możliwości obrotu o 360 stopni wokół osi YAW, jego wielką zaletą jest szybsza reakcja na polecenia wydawane z nadajnika. Dzięki temu kamera może się pochylać i obracać znacznie płynniej, niż w serii dronów Q500. Jest to olbrzymia zaleta podczas wykonywania dynamicznych ujęć przykładowo w pobliżu budynków. Tu kluczową cechą gimbala jest możliwość nadążenia za dronem i utrzymania filmowanego obiektu w kadrze. Gimbal może pracować w jednym z kilku trybów: lock, angle i velocity. Tryb lock uniemożliwia obrót gimbala wokół własnej osi. Kamera ustawiona jest w taki sposób, że patrzy przed drona i można obracać ją tylko w osi TILT (czyli pochylać do przodu). W trybie Angle za pomocą potencjometru ustawia się kąt obrotu gimbala w osi YAW. Tryb Velocity umożliwia płynne sterowanie prędkością obrotu gimbala w osi YAW. Im bardziej będzie potencjometr wychylony z
punktu 0, tym szybciej gimbal się będzie obracał.

YUN00057

Kamera

Zagregowana z dronem kamera CGO3+ umożliwia filmowanie w rozdzielczości 4K z prędkością do 30fps oraz w rozdzielczości FullHD z prędkością do 120fps. W stosunku do kamery CGO3Pro widać poprawę optyki - efekt zakrzywienia horyzontu (który w yuneec Q500 4K był minimalny) został wyeliminowany całkowicie. Dzięki temu filmy i zdjęcia są jeszcze bardziej realistyczne. Z poziomu aparatury można zmieniać wiele parametrów kamery. Między innymi jest to ekspozycja oraz balans bieli. Można wybrać również pożądaną rozdzielczość filmów i zdjęć oraz ich format. Wykonywanie zdjęć odbywa się za pomocą przycisku znajdującego się po lewej stronie aparatury z narysowanym nań aparatem fotograficznym. Aby nagrywać filmy, wystarczy nacisnąć znajdujący się po przeciwnej stronie przycisk z symbolem kamery.

Ogólne wrażenia

Yuneec Typhoon H to kompaktowy dron przystosowany zarówno do użytku prywatnego jak i profesjonalnego. Jego pilotaż w naszej opinii jest wyjątkowo łatwy i nie sprawi kłopotu nawet początkującemu operatorowi a profesjonalistom umożliwi wykonie precyzyjnych manewrów. Jego niewątpliwą zaletą jest składanie do kompaktowych rozmiarów i szeroka gama dodatkowych akcesoriów. Najistotniejszą mocną stroną jest jednak prostota obsługi, duży, czytelny wyświetlacz oraz przyjazny interfejs użytkownika z możliwością konfiguracji wielu ustawień. Zapraszamy do obejrzenia surowego materiału wideo z drona oraz wizyty na karcie produktu drona Yuneec Typhoon H! |LINK|

YUN00009 YUN00014 YUN00056 YUN00062 YUN00066

Pokaż więcej wpisów z Maj 2016
pixel