Z wizytą w Państwowej Straży Pożarnej
W ubiegły czwartek (18 lutego) mieliśmy zaszczyt przeprowadzić prezentację naszych rozwiązań dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Trzyosobową grupą operatorów udaliśmy się do podpoznańskiego Bolechowa, w którym zlokalizowana jest Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza nr 8. Czekali tam na nas nie tylko miejscowi strażacy, ale także podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, którzy przebywali w Wielkopolsce na ćwiczeniach.
Na pokaz zabraliśmy trzy drony - dwa Yuneec Tornado H920 z systemem termowizyjnym oraz kamerą V18, jak również jednego Yuneec Q500 z kamerą CGO3 Pro. Bezzałogowce te dedykujemy przedstawicielom służb ratowniczym, m.in. do wydajniejszego prowadzenia akcji poszukiwań osób zaginionych. Przekaz termowizji potrafi w zaledwie kilka minut zlokalizować osobę znajdującą się w trudno dostępnym obszarze (bagna, lasy itp.).
Jak się okazało, nasza prezentacja wzbudziła niemałe zainteresowanie mundurowych. Pierwszy w powietrze wzniósł się Yuneec H920 Tornado z podwieszoną (na jednym gimbalu) kamera termowizyjną Flir oraz kamerą światła dziennego 650 TVL. Obraz z obu kamer był przekazywany w czasie rzeczywistym na dwa - 10 calowe - monitory zlokalizowane na ziemi. Jedną z wielu zalet prezentowanego drona jest fakt, iż utrzyma się on w powietrzu nawet 40 minut! Dodatkowo sterowanie bezzałogowcem i kamerami odbywa się z poziomu dwóch niezależnych aparatur RC. Warto zaznaczyć, że cała instalacja, tj. kamery oraz gimbal, zostały wdrożone przez pracowników firmy aeroMind.
Obraz z kamery termowizyjnej Flir zarejestrowaliśmy na "rejestratorze", wbudowanym do naszego monitora. Dzięki niemu możemy przedstawić Państwu jakość przekazu w czasie rzeczywistym":
Po locie z "Flirem" przyszedł czas na kolejną konfigurację - tym razem drona Yuneec H920 Tornado z kamerą V18, wyróżniającą się aż 18 krotnym zoomem optycznym. Co najważniejsze, zastosowanie zbliżenia - pozwalającego na odczyt tablic rejestracyjnych pojazdów z odległości kilkuset metrów - jest perfekcyjnie stabilizowane i nie przekłada się na niechciane drgania. Operator drona korzysta z aparatury ST12, natomiast operator gimbala i kamery - z aparatury ST24. Wznieśliśmy się na wysokość 120 metrów skąd osiągnęliśmy widok na całe Bolechowo oraz jego okolice. Podążaliśmy kamerą zarówno za ruchomymi, jak i nieruchomymi obiektami.
Uważamy, że najlepszą rekomendacją dla tego systemu jest wykonane przez nas nagranie wideo (krótkie przerwy w filmie pojawiają się, gdy wykonujemy zdjęcie):
Na koniec w powietrzu pojawił się Yuneec Q500+ z najnowszą kamerą CGO3 w wersji "Pro". Dron może służyć zarówno w akcjach poszukiwawczych, ale także umożliwia wykonywanie pięknych filmów i zdjęć w rozdzielczości 4K. Zabranie go na prezentację pozwoliło m.in. na wykonanie "sesji" Jednostce Ratowniczo - Gaśniczej nr 8.
Zapoznaj się z naszą ofertą! Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej www.dronydlasluzb.pl , na której znajdziecie Państwo więcej informacji dotyczących naszych rozwiązań, dedykowanych dla przedstawicieli służb ratowniczych. Nie tylko oferujemy drony, ich modernizację i rozbudowę, ale także szereg szkoleń - tych do uzyskania licencji UAVO, jak i tych produktowych, z konkretnego "bezzałogowca".
Polecamy ponadto krótką wideorelację, wykonaną w Bolechowie z pokładu drona Yuneec Q500+. Film przedstawia jednostkę JRG8 oraz jej najbliższe okolice: